تبلیغات
احساس - مشکل آمریکا پرونده هسته‌ای ایران نیست بلکه استراتژی مقاومت اسلامی است

سفیر ایران در امان:
مشکل آمریکا پرونده هسته‌ای ایران نیست بلکه استراتژی مقاومت اسلامی است

خبرگزاری فارس: سفیر جمهوری اسلامی ایران در امان با حضور در یک نشست سیاسی گفت که مشکل آمریکا و اسرائیل پرونده هسته‌ای ایران نیست بلکه استراتژی مقاومت اسلامی است.

خبرگزاری فارس: مشکل آمریکا پرونده هسته‌ای ایران نیست بلکه استراتژی مقاومت اسلامی است

به گزارش فارس، مصطفی مصلح زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در امان با حضور در یک نشست سیاسی با رسانه‏های اردن، به تبیین سیاست‏های ایران، خصومت آمریکا با این کشور و چشم انداز آینده پرداخت.

در این نشست که در محل روزنامه "العرب الیوم" اردن برگزار شد، علاوه بر اصحاب رسانه، "بسام قاقیش" وزیر سابق آب اردن، "عبدالعزیز السید" رئیس اتحادیه احزاب عربی و "نواف الزرو" و "محمد عریضه" از نویسندگان برجسته اردنی نیز حضور داشتند.

* خصومت آمریکا با انقلاب اسلامی و علل آن

سفیر ایران در اردن در ابتدای این نشست گفت: خاورمیانه دو دوره 30 ساله را پشت سرگذاشته است. دوره اول شامل تلاش آمریکا برای تشکیل و تثبیت دولت اسرائیل به عنوان قدرت اول اقتصادی، نظامی و تکنولوژیک در منطقه و دوره دوم مبتنی بر مشروعیت بخشیدن به اسرائیل بوده است. در دوره دوم آمریکا با یک استراتژی جدید در منطقه بنام مقاومت اسلامی روبرو شد که پروژه آمریکا را با مشکل مواجه کرد و کمپ دیوید، اسلو و طرح خاورمیانه بزرگ را به شکست کشاند. در نتیجه مشکل آمریکا و اسرائیل پرونده هسته ای ایران نیست بلکه استراتژی مقاومت اسلامی است.

مصلح زاده افزود: فشارها و تحریمهای آمریکا علیه ایران از زمان پیروزی انقلاب شروع شد و در سالهای اخیر، آمریکا سعی کرد بقیه کشورها را نیز با خود همراه کند. وی تصریح کرد: آمریکا تا کنون 2 بار بطور مستقیم به ایران حمله کرده است. نخست در سال 1980 بود که در صحرای طبس شکست خورد و عقب نشینی کرد. در مورد دوم آمریکا در سال 1986 به کشتی ها و اسکله های ایران حمله کرد و چند ناو ایرانی را منهدم کرد. در حالی که آن زمان پرونده هسته ای ایران مطرح نبود و هدف اصلی این بود که ایران را به عنوان مرکزیت مقاومت اسلامی از بین ببرند . دولتمردان دوره بوش پس از قرار دادن ایران در محور شرارت چند بار به صراحت گفتند باید نظام ایران ساقط شود.

سفیر ایران در امان ادامه داد: قبل از جنگهای 2006 و 2008 اسرائیل تصور می کرد قدرت برتر منطقه است ولی پس از ان بطلان این تفکر ثابت شد.

* سیاست خارجی جمهوری اسلامی در منطقه و تکنولوژی هسته ای

سفیر ایران در امان پیرامون سیاست خارجی کشورمان نیز گفت: در طول 33 سال هیچ تجاوزی علیه هیچ کشوری نداشته ایم. در حوادث بحرین ایران را متهم به دخالت کردند ولی شاهد بودیم که کمیته ویژه تحقیق که توسط دولت بحرین تشکیل شده بود وجود هرگونه نشانه از دخالت ایران در حوادث آن کشور را رد کرد.  در زمینه هسته ای نیز ما عضو ان پی تی هستیم و از آن تخطی نکرده ایم ولی خواست آمریکائی ها از ایران فراتر از ان پی تی است. آنها می گویند اصلا نباید غنی سازی داشته باشید. در تمامی مراکز هسته ای ما دوربین های آژانس بصورت 24 ساعته فعالیت ها را کنترل می کنند. بازرسان تا کنون بیش از 3000 نفر روز از مراکز هسته ای ما دیدن کرده اند. بنابراین ما مخفی کاری نکرده بلکه همکاری کرده ایم ولی مشکل این است که آن‏ها می خواهند از مراکز نظامی ما بازدید کنند.

* چشم انداز آینده

مصلح زاده افزود: تمدن غرب رو به زوال است. این سخن فقط متعلق به من نیست بلکه صاحبنظرانی چون رابرت رینگر استاد جامعه شناس آمریکایی بیش از سه دهه قبل کتابی با عنوان "تمدن غرب رو به افول" نوشته است. امروزه بحران اقتصادی و شرایط جدید به این افول کمک کرده است. به همین دلیل است که آمریکا و اسرائیل از ایجاد یک قدرت بزرگ در منطقه نگران هستند. بیداری مردم نیز(که در طول 60 سال گذشته سابقه نداشته) روند تضعیف آمریکا و اسرائیل را تقویت می کند. شکی نیست که دولت‏های عربی مثل دولت سوریه قطعا نیاز به اصلاحات دارند، ولی آمریکا و اسرائیل در سوریه اصلاحات نمی خواهند بلکه در پی جنگ داخلی هستند. در صورتی که ما خواستار اصلاحات هستیم و این سیاست را نه تنها در سوریه بلکه در بحرین، یمن، مصر و تونس نیز داریم. پس ما می توانیم به یک منشور وحدت مبتنی بر دولتهای مردمی در منطقه برسیم و بدینوسیله مانع دخالت آمریکا، اسرائیل و غرب بشویم.

مصلح زاده همچنین اظهار داشت: ایران در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی امنیتی پیشنهاد همکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس را مطرح کرده ولی پاسخی دریافت نکرده است.

وی افزود: علت دوم خصومت با ایران ، هراس از احیای تمدن اسلامی است؛ زیرا در تمدن اسلامی، ایرانی‏ها، اعراب و ترک‏ها مشارکت داشتند و هدف ما اکنون همانگونه است و به دنبال وحدت اسلامی بین شیعه و سنی هستیم . اگر از حزب الله (شیعه) حمایت می کنیم از حماس (سنی) هم حمایت می کنیم.

پس از سخنان سفیر ایران در امان، بسام قاقیش وزیر آب سابق اردن نیز اظهار داشت: من معتقدم ایران دارای بمب هسته ای نیست و نیت تولید آن را نیز ندارد؛ زیرا در آن صورت خودش مورد هدف قرار خواهد گرفت. هدف از تبلغات اسرائیل این است که ایران را دشمن اول منطقه جلوه دهد و سپس جهان اسلام را با ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی تجزیه کند. در حال حاضر همه به استراتژی مقاومت در مقابله با اسرائیل و آمریکا معتقد نیستند و عجیب اینکه دشمنی بین کشورهای عربی منطقه و ایران بیشتر از دشمنی آن‏ها با اسرائیل است. ایران باید کار رسانه ای و تبلیغی قوی انجام بدهد و اعلام کند که بمب اتم ندارد.

وی افزود: ما اردنیها نیز در پی کسب انرژی هسته ای هستیم. آیا این به معنی تلاش برای ساخت بمب اتمی است؟ اگر دیدگاه آمریکا و اسرائیل نسبت به اردن مشابه دیدگاه آنان به ایران بود، اردن را نیز متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته ای می کردند. لذا هدف آنان نابودی ایران و تثبیت اسرائیل به عنوان قدرت مشروع و شماره یک منطقه است. در منطقه هیچ دوستی برای اسرائیل وجود ندارد؛ زیرا این رژیم می خواهد بطور مطلق بر کل منطقه مسلط شود. علیرغم وجود معاهده صلح اردن با اسرائیل، این رژیم تمام سهم آب اردن و فلسطین را تصاحب می کند. میزان مصرف فلسطینی‏ها از آب کمتر از 10 درصد مصرف اسرائیلی‏هاست. در کنفرانسی که در اتریش شرکت داشتم همه مشارکت کنندگان بر این عقیده بودند که اسرائیل بزرگترین آلوده کننده محیط زیست منطقه است. اسرائیل بر مراکز تصمیم گیری آمریکا مسلط است ولی ما امت اسلامی متاسفانه وحدت نداریم. سوال من از آقای سفیر این است که ایران چه اقدامی برای تفاهم با کشورهای عربی انجام داده است؟  

وزیر سابق آب اردن تصریح کرد: معتقدم در سال جاری و سال آینده جنگی در منطقه رخ نخواهد داد. فعلا هدف اساسی سوریه است و اگر سوریه سقوط کند همه چیز تمام خواهد شد.

عبدالعزیز السید درئیس اتحادیه احزاب عربی نیز در این نشست در خصوص موضوعات مطرح شده اظهار داشت: در سال 1916 سایسپیکو به منظور تجزیه جهان عرب ایجاد شد. اعلامیه بالفور نیز رژیم صهیونیستی را بوجود آورد. نجیب عازوری در ابتدای قرن گذشته گفت در منطقه عربی دو پروژه حادث خواهد شد. نخست تشکیل دولت اسرائیل و دوم نهضت بیداری جهان عرب. این دو پدیده امکان همزیستی مسالمت آمیز ندارند و دائم با یکدیگر خواهند جنگید تا یکی از آنها دیگری را از بین ببرد. من به ایشان می گویم ما قرن جدید را با پیروزی‏هائی شروع کردیم و اکنون جنبش‏های مردمی تهدیدی بزرگ برای آمریکا و رژیم صهیونیستی است. بر این اساس آنها تلاش می کنند در مسیر این جنبشها انحراف ایجاد کنند.

وی افزود: ایران و سوریه دو کشور حیاتی برای روسیه در منطقه هستند که روسیه بدون آنها نمی تواند منافع خود را حفظ نماید. این محور از اجرای طرح خاورمیانه جدید و خاورمیانه بزرگ جلوگیری کرده است. سرزمین شام از قدیم در قلمرو امپراطوری های بزرگ بوده لذا روسیه نسبت به حفظ سوریه اهتمام دارد. آمریکا تنها در صورت سقوط سوریه می تواند بر روسیه، چین و ایران در منطقه غلبه کند و معتقدم آینده جهان در قرن جاری در سوریه رقم خواهد خورد.

این فعال سیاسی اردن در ادامه گفت: غربی‏ها بر ایران اعمال فشار می کنند، دانشمندان آن را به قتل می رسانند، مانع از دستیابی آن به تکنولوژی می شوند، در آذربایجان پایگاه احداث می کنند تا به اهداف علیه ایران برسند.

وی تصریح کرد: ایران پس از انقلاب 3 اقدام مهم انجام داد: نخست اینکه سفیر اسرائیل را اخراج و سفارت را به فلسطین تحویل داد. اقدام دوم تعیین روز جهانی قدس و سومین اقدام طرح موضوع استکبار جهانی بود.

السید در پایان گفت: باید تلاش شود اختلاف بین شیعه و سنی کنار گذاشته شود و اصلاحات دموکراتیک در کشورها صورت گیرد.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

مباحث اخلاقی ورزشکاران نتیجه بی‌توجهی فدراسیون‌ها است..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

افزایش شمار دانشجویان کشور به 4 میلیون نفر..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

مشکل آمریکا پرونده هسته‌ای ایران نیست بلکه استراتژی مقاومت اسلامی است..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

برگزاری سوگواره یاس نبوی در 15 امام‌زاده شاخص اصفهان..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

رایزنی‌های ایران و امارات درباره افغانستان..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

قطر مهاجران کاری تاجیک را می‌پذیرد..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

رایزنی سران امارات با فرمانده ارشد نظامی آمریکا..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

گاینتر: تقابل با ایران قیمت نفت را افزایش داده است..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

"احمد شفیق" به کورس رقابت‌های انتخاباتی مصر بازگشت..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

تأکید ایران بر حمایت از قضیه فلسطین..........پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391

اتاق‌های بازرگانی سنندج و کرکوک تفاهمنامه همکاری امضا کردند..........پنجشنبه 31 فروردین 1391

افسانه ای که باید از یک افسانه آموخت..........پنجشنبه 31 فروردین 1391

روابط تجاری کرکوک و سنندج گسترش می‌یابد..........پنجشنبه 31 فروردین 1391

برگزاری نمایشگاه اسناد و آثار هنرمندان فارس..........پنجشنبه 31 فروردین 1391

بقعه شهشهان از سوی میراث فرهنگی اصفهان مرمت می‌شود..........پنجشنبه 31 فروردین 1391

همه پستها